english   -   deutsch  
Strona główna
Planowane wyprawy
Forum dyskusyjne
Dzienniki podróży
Mapy podróżnika
Galeria fotografii
Chat podróżnika
Najciekawsze linki

english
deutsch




IRAN (LĄDEM PRZEZ TURCJĘ)
Marek Porzycki


Teheran

Czas trwania:
24.07.2003-28.08.2003

Całkowity koszt (łącznie z wizą):
ok. 800 $, bez specjalnego oszczędzania
przy oszczędnościach można by spokojnie zmieścić się w 500-600 $

Waluta:
1 $ = ok. 8200 IR = ok. 1.400.000 TL
ceny w Iranie podaję w rialach (IR), zgodnie z cyframi na banknotach, ale wszyscy liczą i podają ceny w tomanach
(1 toman = 10 IR)

    Wizę irańską (turystyczna na 30 dni pobytu, jednorazowy wjazd w określonym terminie, z reguły 1 miesiąca od wydania) uzyskałem w ambasadzie w Warszawie, kosztowała 387 zł. Wniosek wizowy można ściągnąć ze strony internetowej ambasady www.iranemb.warsaw.pl i wysłać pocztą, po ok. 2 tygodniach można telefonicznie spytać o decyzję, dopiero w razie decyzji pozytywnej składa się paszport i płaci opłatę, odbiór z reguły po 2 dniach. Do otrzymania wizy nie było potrzeba żadnych rezerwacji biletów lotniczych, hoteli itp., nie ma też określonej kwoty wymaganej na dzień pobytu.
Nie można przedłużyć na miejscu wizy tranzytowej (przy tranzycie w 1 stronę - z reguły wiza na 5 dni, w dwie strony - 2 razy po 10 dni).
Wiza turecka na granicy za 10 $ (ważna 1 miesiąc, wielokrotny wjazd) - próbowali nam wmówić, że Polacy płacą 20 $ i wlepić dwie naklejki, ale po dość ostrej wymianie zdań zapłaciliśmy po 10$

    Większość najtańszych hoteli w Iranie ma klimatyzację. Taksówki są b. tanie, przejazd w mieście (nawet na sporą odległość) przeważnie w granicach 5.000 - 10.000 IR, w Teheranie dużo drożej, do 25.000-30.000 IR za całe miasto (spod bazaru pod Tochal). Taksówkarze dość rzadko próbują naciągnąć (ale i tak zawsze cenę lepiej uzgodnić z góry), wyjątkiem jest Teheran i taksiarze stojący pod dworcami. Część taksówek działa na zasadzie transportu zbiorowego (zabierają do 6 osób na stałych trasach za stałą opłatą). Poza tym bardzo często prywatne nieoznakowane samochody działają jako nieoficjalne taksówki - korzystne zwłaszcza przy dworcach, gdzie taksówkarze z postoju czasem żądają zbyt wysokich cen.
Pociągi w Iranie są trochę droższe od autobusów, ale b. wygodne i biorąc kuszetkę można zaoszczędzić na hotelu. Rozkład jazdy i ceny irańskich kolei zob. na www.rajatrains.com, bilety lepiej kupować w biurach podróży oznaczonych symbolem kolei, nie biorą prowizji, a na stacji ciężko się dopchać. Bilety na dowolny pociąg można kupić w całym kraju, mają komputerowy system rezerwacji. Czasem jest ciężko dostać miejsce, np. pociągi Maszhad - Teheran były zarezerwowane na miesiąc naprzód.
    Najtańsze autobusy przypominają standardem nasz PKS (sprzed paru lat), na dłuższe trasy opłaca się brać Volvo - trochę droższe, ale z klimatyzacją i dużo wygodniejsze. Można spróbować potargować cenę, ale przeważnie jest taka sama jak dla miejscowych i dużo nie opuszczą.

Ceny internetu
Iran: ok. 6.000 - 10.000 IR/godz.
Turcja: 1.000.000 - 1.500.000 TL/godz.

W Turcji bardzo zdrożał transport (1 litr benzyny - ok. 1.800.000 TL!!), dolmusze i autobusy mają przeważnie stałe ceny i nie da się targować

Cena paliwa w Iranie:
benzyna 560 IR/litr, diesel 160 IR/litr (to nie jest żart!).
Podobno przy wjeździe własnym środkiem transportu nie żądają już wpłacenia w gotówce różnicy pomiędzy cenami benzyny, jak to kiedyś mieli w zwyczaju.

Przykładowe ceny w Iranie:
posiłek w prostej knajpce (kebab albo abgusht: ok. 5.000 - 10.000 IR
zam-zam (irańska odpowiedź na coca-colę: 700 IR
sok owocowy: 1.000 - 1200 IR
przecier owocowy: 3.000 IR
piwo na czarnym rynku (oficjalnie całkowita prohibicja) według znajomych Irańczyków ok. 4 $
qalyan (fajka wodna) w knajpie: do 5.000, w turystycznych miejscach (np. Masuleh, centrum Isfahanu): 10.000 IR
lody: 1.000 IR
1 kg winogron: 2.000 IR
znaczek na kartkę do Polski: 1.000 IR
fajka wodna na bazarze w zależności od wielkości: 30.000 - 70.000 IR
wstęp w góry (Takht-e-Soleiman i Demawend): 20 $/os., ale podobno nie pilnują zbyt dokładnie, znajomym, którzy tam byli udało się uniknąć płacenia

Opłaca się mieć przewodnik Lonely Planet (ostatnie wydanie jest z 2001 r.), choćby ze względu na plany miast i namiary na dworce, biura podróży i hotele, podawane ceny już trochę zdezaktualizowane. Poza Iranem praktycznie się nie da dostać przyzwoitych map Iranu, lepiej kupić na miejscu, niezłe mapy (też anglojęzyczne) wydaje wydawnictwo Gita Shenassi z Teheranu.

 1 Następna strona


 

www.podroznik.com

Wszelkie materiały zamieszczone w tym serwisie nie mogą być publikowane oraz rozpowszechniane bez wcześniejszej zgody właściciela. Wszelkie materiały zamieszczone w tym serwisie przez użytkowaników internetu nie mogą być rozpowszechniane bez ich wcześniejszej zgody.
   





Linki sponsorowane:

Odszkodowania Wrocław

Kancelaria Prawna Opole

PHU PRO-klima







Szukasz ciekawych wiadomości?

Chcesz się podzielić wrażeniami?

Szukasz towarzysza na wyprawę?


Wejdź na

Forum Dyskusyjne.

Logo listy dyskusyjnej




Jeżeli jesteś w podróży i masz możliwość skorzystania z internetu wejdź na zakładkę

Chat,

aby porozmawiać   on-line z bliskimi.


 (C) 2002 www.podroznik.com hosted by www.adwokat.opole.pl